HPK ja SaiPa kohtasivat runkosarjan toiseksi viimeisessä ottelussa. Kerho pelasi parasta peliään hallin pohjoispäähän hyökätessä, kun taas SaiPa hallitsi ottelun ensimmäistä ja viimeistä erää. HPK taisteli pisteistä viimeiselle minuutille saakka, kunnes kiekko kimposi blokkauksesta Saarisen selän taakse. Loppulukemat 2-3 SaiPan hyväksi.
Kuva: Teemu Hannula
Ottelu alkoi tasaisissa merkeissä ja peli kulki päästä päähän, kunnes viidennen minuutin jälkeen SaiPa rupesi ottamaan otetta. Tästä seurasi kiinnipitämisjäähy Myllärille ja vaikka alivoima onnistui estämään maalinteon, sai SaiPa entistä paremmin otteen itselleen. Lopulta Petmanin veljeksistä Mikko avasi SaiPan maalitilin ottelun yheksännellä peliminuutilla SaiPan hyökkäyspään aloitusvoiton jälkeen. SaiPa sai maalista virtaa ja jatkoi paineistamista saaden riistoja hyökkäysalueella. Lopulta seuraavan maalin teki kuitenkin HPK. Kerho pelasi yksinkertaisen pelin Noelin ja Toppingin toimesta keskialueelle ja Ravinskis nousi hyvällä jalalla SaiPan alueelle laukoen Kerhon tasoihin. Erän lopulla HPK sai kaksi ylivoimaa peräjälkeen – ensimmäinen päättyi tuloksettomana juuri ennen erätaukoa ja toinen alkoi vasta kuusi sekuntia ennen erän päätöstä. Tauolle tasoissa.
Toinen erä alkoi siis lähes täydellä kahden minuutin ylivoimalla, mutta Kerho oli tauolta tullessa vielä hieman jähmeänä ja SaiPa onnistui puolustamaan ylivoiman erinomaisesti pois. HPK oli kuitenkin toisessa erässä vieraita edellä ja loi mahdollisuuksia maalintekoon. Kiekko löysi verkon perukoille Myllärin toimesta, mutta maali hylättiin maalivahdin estämisen johdosta. Mylläri oli kuitenkin päättänyt saada tänä iltana osuman nimiinsä, sillä vain hetken kuluttua puolustaja pääsi laukomaan lähes tismalleen samalta paikalta ja tällä kertaa ei tarvinnut mennä tarkistamaan maalia videolta. HPK siirtyi 2-1 johtoon. Johtoa kesti tasan 30 sekuntia, kun Mikko Petman oli asialla jälleen. Hyökkääjä pääsi läpiajoon ja uitti kiekon ohi Kerho-vahdin – erätauolle mentiin jälleen tasatilanteessa.
Kolmannessa erässä SaiPa oli jälleen kuskin paikalla ja HPK puolusti tiiviisti omaa maaliaan. HPK sai ennen erän puoliväliä kaksi jäähyä ja alivoima onnistui molemmilla kerroilla pitämään pelin tasalukemissa. Lopulta SaiPa kuitenkin onnistui maalinteossa aivan erän lopussa (59:06), kun Heikkilä laukoi ja kiekko muutti epäonnisesti suuntaa laukausta blokanneesta Päivärinnasta. Mikko Petman kruunasi iltansa kirjaamalla myös tästä osumasta pisteen, sillä kaksi maalia laukonut hyökkääjä oli vastuussa maaliin johtaneesta syötöstä. HPK otti maalivahdin välittömästi aloituksesta pois ja sai vielä hyökkäyspään aloituksen aikaiseksi, mutta ei lopulta saanut rakennettua maalipaikkaa.
Ottelun maalit
1. erä
0-1 | 8:36 Petman M (Siikonen)
1-1 | 13:00 Ravinskis (Topping, Noel)
2. erä
2-1 | 30:07 Mylläri (Vesterinen, Tuulola)
2-2 | 30:37 Petman M (Pysuk, Siikonen)
3. erä
2-3 | 59:06 Heikkilä (Petman M, Klintrup)
HPK:n pelit jatkuvat huomenna Raumalla Liigan päätöskierroksella Lukkoa vastaan. Kotijoukkueella on vielä suuret panokset ottelussa, sillä voitolla on mahdollista, että Lukko ottaisi runkosarjasta voiton itselleen. HPK:n sijoitus ei tule muuttumaan päättyi ottelu miten tahansa – Kerho tulee olemaan sijalla 10. lauantai-illan päätteeksi. Hämeenlinnassa jännätään lisäksi miten päättyy lauantaina Kiekko-Espoon ja Ässien kohtaaminen, sillä ottelun jälkeen selviää kumpi joukkueista asettuu Kerhoa vastaan tiistaina 18.3. alkavissa pudotuspeleissä. HPK pelaa pudotuspelien ensimmäisen kotiottelunsa keskiviikkona 19.3. ja liput ovat myynnissä! Osta oma paikkasi – oranssi kevät odottaa! Liput osoitteesta lippu.fi/hpk!