Kotijoukkue pelasi itselleen voiton ottelun ensimmäisessä erässä – Kerhon voittoputki katkesi

04.03.2025

HPK ja Tappara avasivat Liiga-viikon Tampereella illan ainoalla Liiga-ottelulla. Tappara rynnisti ensimmäisessä erässä kolmen maalin johtoon, eikä HPK toipunut siitä raivokkaasta yrityksestä huolimatta. Kaikki pisteet jäivät Tampereelle loppulukemin 3-1.

Ottelun kuva

Tappara otti komennon

Tappara otti ottelun alussa hallinnan kiekosta ja sitä myöten myös pelistä. Sinclair otti yhden paraatipelastuksen ja piti pelin lukemat nollassa nollassa. Peli tasaantui ensimmäisten minuuttien jälkeen, mutta Tapparalle avautui tilaisuus vastahyökkäykseen ja kaksi yksi tilanteeseen. Nicholas Halloran syötti Benjamin Rautiaiselle ja Sinclair oli ohitettu ensimmäisen kerran Liigassa. Samassa asettui uusi ennätys raameihinsa – Sinclair on pisimpään maalinsa puhtaana pitänyt uusi tulokas Liigassa (160min).

HPK:lla oli mahdollisuus tasoittaa ylivoimalla, mutta tällä kertaa ylivoima oli ponnetonta. Toista oli kotijoukkueella, joka onnistui ylivoimalla ja pääsi 2-0 johtoon. Erässä nähtiin vielä pukkarimaali, kun Kempe pääsi puttaamaan tyhjiin ja HPK joutui poistumaan pukuhuoneeseen peräti kolme maalia perässä.

Takaa-ajo ei tuottanut tarpeeksi tulosta taululle

Uuteen erään maalin suulle luisteli Kim Saarinen. Maalivahti pääsikin heti erän alussa lämpimäksi, kun Tappara pääsi yrittämään ottelun neljättä osumaa muutamaan kertaan. HPK pääsi ylivoimalla koettamaan maalintekoa ja olikin lähellä onnistua – Tapparan alivoimapaketti hajosi Kerhon myllyttäessä, mutta kiekko ei löytänyt maaliin saakka. HPK oli ylivoiman jälkeen erässä Tapparaa parempi osapuoli, mutta vain tehokkuus uupui. Kiiskinen ja Vesterinen pääsivät kertaalleen kahdestaan yhtä Tappara-puolustajaa ja Lindbergiä vastaan, mutta kiekko karkasi Vesterisen lavan ohitse. Myös toiselle erätauolle kolmen maalin erotuksella.

HPK jatkoi takaa-ajoa kolmannessa erässä ja Tapparan suojellessa johtoaan Kerho haki hanakasti maaleja. HPK:n pelaajat voittivat hyökkäysalueella kaksinkamppailuita ja pääsivät riistoihin. Erässä nähtiin useampi sekava tilanne Tapparan maalin suulla kun kotijoukkueen pelaajat puolustivat veräjäänsä ja Kerhon pelaajat mätkivät vimmalla kiekkoa maali kohti.

HPK onnistui kavennuksessa, kun Anri Ravinskis nousi ylivoimalla maalin takaa ja pelasi kiekon hienosti maalin edustalle Olli Korhoselle joka teki kauden viidennen osumansa. Erän lopussa Kerho pelasi pitkään ilman maalivahtia ja pelikatkoja tuli tämän tästä – maalinteossa ei vimmaisesta yrittämisestä onnistuttu ja Tappara keräsi ottelusta täyden pistepotin.

HPK on onnistunut vain kahdesti kauden aikana luomaan enemmän maaliodottamaa, kuin tämän illan ottelussa (3.94). Myös toisella kertaa näistä vastassa on ollut Tappara. Tänään myös Kerhon maalin suulla kauden aikana vuokralla esiintynyt Tapparan maalivahti Filip Lindberg ansaitsi Alumnien jakaman ottelun ykköstähden.

HPK:n David Noel nosti itsensä Liigan verkkosivujen tilastosivujen etusivulle laukomalla matsissa kauden kovimman Liigassa nähdyn laukauksen 167,29 km/h.

Ottelun maalit

1. erä
1-0 | 8:02 Rautiainen (Halloran, Tuulola)
2-0 | 16:08 (yv) Keskinen (Brickley, Halloran)
3-0 | 19:36 Kempe (Mattila, Räsänen)

2. erä
ei maaleja

3. erä
3-1 | 46:01 (YV) Korhonen (Ravinskis, Vesterinen)

Joukkuetilastot

Lehdistötilaisuus

HPK pelaa seuraavan kerran perjantaina, kun suorasta puolivälieräpaikasta taisteleva HIFK saapuu Pohjantähti Areenaan! Kerho hakee alkua uudelle voittoputkelle – odotettavissa on yleisömäärältään hieno ja jääkiekon osalta upea ottelu! Liput osoitteesta lippu.fi/hpk!

HPK LIIGA OY

Kiekkoritarinkuja 3B
13130 HÄMEENLINNA

puh. +358 3 612 2162
e-mail: hpk@hpk.fi

PYSY AJANTASALLA SIITÄ
MISSÄ KIEKKO LEPÄÄ!