HPK Liiga Oy panostaa merkittävästi kaupunkikehitykseen tuomalla kaksitoista uutta led-näyttöpintaa kuuteen eri sijaintiin Hämeenlinnassa. Led-liiketoimintaan liittyvän uuden yhteistyön kautta HPK:n pääyhteistyökumppani Praecom Oy on HPK:n ensimmäinen premium partner, virallinen teknologiakumppani. Praecomin ja HPK:n välisen liiketoimintakaupan yhteydessä Praecomin mainosmyynti siirtyy HPK Liiga Oy:n alaisuuteen.
HPK Liiga Oy investoi merkittävästi uuteen liiketoimintaansa, jonka päätuotteena ovat Hämeenlinnan kaupunkiin asennettavat led-näytöt. Yhteensä kuuteen eri sijaintiin liikennevirtojen äärelle asennettavissa näytöissä on 12 näyttöpintaa. Aiemmin HPK uutisoi asentaneensa kotihalliinsa Pohjantähti Areenaan lähes 130 näyttöä sekä kaksi uutta led-pintaa, jotka palvelevat niin asiakkaita kuin mainostajia. Kaikki näytöt lukeutuvat HPK:n uuteen liiketoimintaan Kerhomediaan. Praecom Oy ja HPK Liiga Oy ovat tehneet liiketoimintakaupan, jonka kautta Praecomin nykyinen mainosmyynti siirtyy Kerhomedian hoidettavaksi.
Kaupunkiin sijoitettavat led-näytöt sijaitsevat Tiiriössä Tiiriöntiellä, Parolantien varressa Pullerilla, Poltinahontien Pohjantähti Areenan kulmassa, Viipurintiellä Idänpäässä, Harvialantiellä sekä Hämeensaaressa. HPK Liiga Oy:n toimitusjohtaja Kaj Källarsson kertoo näyttöjen nousevan kaupunkikuvaan kevään 2025 aikana ja tuovan HPK:lle merkittävän mahdollisuuden liiketoiminnan kasvattamiseen.
– Kerhomedian liiketoiminta tulee olemaan keskeinen tekijä, kun luomme uutta kasvua HPK:lle. Olemme pitkään tutkineet eri vaihtoehtoja liiketoimiemme laajentamiselle ja vaikka kyseessä on täysin uusi aluevaltaus, niin koen tämän olevan samalla luontainen jatkumo jääkiekon ympärillä tapahtuvan markkinointinäkyvyyden myyntiin. Laajentuminen jääkiekon ulkopuolelle tarkoittaa uusia mahdollisuuksia nykyiselle, laajalle kumppaniverkostolle, mutta samalla myös mahdollisuutta tavoittaa täysin uusia kohderyhmiä.
HPK Liiga Oy:n Kerhomedia toimii mainospintojen myyjänä ja operaattorina. HPK:n pääyhteistyökumppani Praecom on jatkossa HPK:n virallinen teknologiakumppani edetessään uusien panostusten myötä korkeimmalle yhteistyökumppanitasolle.
– Hanke on mittakaavassaan HPK:n historian suurin yksittäinen investointi, jonka keskeisenä mahdollistajana toimii Praecom. Olemme tehneet tiivistä yhteistyötä heidän kanssaan jo pitkään ja liiketoiminnan laajentumisen myötä yhteistyömme syvenee entisestään. Yhteisen hankkeen siivittämänä Praecom on sitoutunut pitkäaikaiseen mittavaan yhteistyöhön HPK:n kanssa, jonka myötä heistä tulee ensimmäinen Premium Partnership -kumppanimme ja HPK:n virallinen teknologiakumppani.
Praecom Oy:n toimitusjohtaja Miika Liljedahl kertoo uuden yhteistyösopimuksen ja panostuksen olevan merkittävä Praecomille ja paikalliselle yhteisölle.
– Tämä on Praecomille merkittävä kasvupanostus pitkäaikaiseen yhteistyöhön ja haluamme olla mukana tukemassa HPK Liigan kasvua. Haluamme olla vahva ja vastuullinen paikallinen toimija ja koemme HPK:n olevan merkittävä tekijä alueelliselle elinvoimalle sekä yhteisölle. Praecomille on tärkeää, että saamme olla HPK:n matkassa mukana.
Lisätiedot:
HPK Liiga Oy toimitusjohtaja Kaj Källarsson 0505877557
Praecom Oy toimitusjohtaja Miika Liljedahl 0447332242
Myynti:
Kerhomedia Ray Brännare ray.brannare@kerhomedia.fi 0447358475
Alla havainnekuvat. Näytön lopullinen tarkka sijainti varmistuu rakennusvaiheessa.
Jätä yhteystietosi ja myyntitiimimme on Sinuun yhteydessä!