HPK ei löytänyt avaimia Tapparan vahvaa puolustuspeliä vastaan – pisteet jäivät Tampereelle

05.01.2026

HPK pelasi vuoden 2026 ensimmäisen vieraspelinsä Tampereella Tapparan vieraana. Tappara pääsi johtoon ensimmäisellä minuutilla ja Kerho joutui takaa-ajajaksi. HPK pystyi haastamaan Tapparan pelissä oivallisesti, mutta vaarallisia maalipaikkoja oli haastava tuottaa laadukkaasti puolustanutta Tapparaa vastaan. Kerho nousi pelin lopussa kahden maalin takaa maalin päähän, mutta kello juoksi loppuun HPK:n hakiessa tasoitusta ja pisteet jäivät Tampereelle lukemin 2-1 (1-0, 0-0, 1-1).

Ilari Mäkinen pyrki maalille Kerhon hakiessa kavennusosumaa. Kuva: Tappara

Tappara avasi ottelun terävästi ja siirtyi erän alussa jo 42 sekunnin jälkeen 1–0-johtoon. Tanus pääsi laidassa irti kamppailusta ja toimitti kiekon B-pisteiden väliin, josta Rautiainen laukoi voimalla kiekon jäätä pitkin maaliin. Maalin jälkeen Tappara jatkoi vahvaa painostustaan ja loi useamman vaarallisen maalipaikan. Rautiainen oli lähellä toista osumaansa, kun hän pääsi jo ujuttamaan kiekkoa Karhusen ohi, mutta HPK selvisi säikähdyksellä.

Tappara hallitsi erän tapahtumia käytännössä erän puoliväliin saakka. Tämän jälkeen ottelun hallinta kääntyi HPK:lle, joka otti pelin otteen itselleen erän jälkimmäisellä puoliskolla. HPK sai luotua pitkiä hyökkäysjaksoja Tapparan päätyyn ja piti kiekkoa hyvin hyökkäysalueella. Tappara puolusti kuitenkin onnistuneemmin keskustaa, kuin HPK erän alkuvaiheessa kotijoukkueen painostuksessa. Tämä pakotti HPK:n hakemaan ratkaisuja usein viivavedoilla, joista ei lopulta sen vaarallisempia tilanteita syntynyt.

Erä eteni kokonaisuutena tilastollisesti hyvin tasaisena. Torjunnat merkittiin lukemiin 5–5, aloitukset 6–6 ja kiekonhallinta jakautui tasan. Maaliodottama kallistui kuitenkin selkeämmin Tapparan eduksi, mikä kuvastaa sitä, että Tappara pääsi hyökkäysalueellaan useammin laadukkaille maalipaikoille. Jäähytön erä päättyi lukemin 1-0.

HPK jatkoi toisessa erässä siitä, mihin ensimmäisessä erässä jäi. Kerho suorastaan vyörytti Tapparan alueelle ja sai pitkää painetta kotijoukkueen päätyyn. Kun kotijoukkue pääsi pois omista, Kerho sai katkaistua pelin napakasti keskialueella ja peli kääntyi jälleen Tapparan puolustusalueelle. HPK onnistui myös ensimmäistä erää hiukan paremmin murtautumaan paremmille maalipaikoille ja pariin otteeseen kiekko pyöri Tapparan kannalta vaarallisesti maalin edustalla. Wright pääsi tekemään muutaman nousun maalin eteen, mutta verkon perukoille ei mustaa saatu. Laukaukset erässä ensimmäiselle mainoskatkolle mentäessä: Kerho 12, Tappara 0.

Toisessa erässä kävi tismalleen kuin ensimmäisessä erässä: kun pelikello näytti erän ylittäneen puolivälin, momentum kääntyi. Tappara sai paremmin hallintaa aikaiseksi ja lopulta tuomarit osoittivatkin Kerholle jäähyn, Kukkonen boksiin koukkaamisesta. HPK:n alivoima kesti, mutta pian erikoistilannepelaaminen jatkui. Tapparalla oli yksi kenttäpelaaja liikaa ja Kerho pääsi vuorostaan koittamaan ylivoimaa. Ei tulosta ja erätauolle samassa tilanteessa kuin ensimmäiselle – kotijoukkue johti 1-0.

Kolmas erä alkoi ensimmäisen tavoin, sillä kotijoukkue iski maalin ensimmäisellä minuutilla. Jokipakka laukoi viivasta ja Tappara-pelurin maski toimi. Erä oli tämän jälkeen pääpiirteittäin piirun verran HPK:n hallintaa, mutta Tappara puolusti tunnollisesti, eikä HPK:n hallinta tuottanut juurikaan vaarallisia maalipaikkoja. Erässä nähtiin jäähyt molemmille puolille, kun HPK:lta Jokirinne ja Tapparalta Rautiainen joutuivat vuorollaan boksiin. HPK:n ylivoiman paras paikka nähtiin, kun Wright tarjoili maalin edustalle ja Kainulainen pääsi suoraan syötöstä sipaisemaan. Maali oli lähellä, mutta nolla pysyi sitkeästi. HPK onnistui kaventamaan erän lopussa, kun Wright oli omalla mukavuusalueellaan maalin edessä ja sutaisi Kerhon maalin päähän. HPK taisteli sitkeästi peliä tasoihin, mutta Tappara oli vahva omalla alueellaan. Pelikello juoksi loppuun ja Kerholle maalin tappio vuoden 2026 ensimmäisestä vieraspelistä.

Ottelun maalit

1.erä
1-0 | 0:42 | Rautiainen (Tanus, Jokipakka)

2.erä
ei maaleja

3.erä
2-0 | 40:51 | Jokipakka (Tanus, Simontaival)
2-1 | 57:26 | Wright (Jokirinne, Kukkonen)

Tilastot

Lehdistötilaisuus

HPK pelaa seuraavan kerran perjantaina, kun Kiekko-Espoo saapuu Hämeenlinnaan toista kertaa tällä kaudella. Edellinen joukkueiden välinen matsi oli todellinen trilleri, joka päättyi Erosen jatkoaikaosumaan. Kannustetaan edellisen lauantaina kotivoitolle jatkoa – liput osoitteesta live.day/hpk!

HPK LIIGA OY

Kiekkoritarinkuja 3B
13130 HÄMEENLINNA

puh. +358 3 612 2162
e-mail: [email protected]

PYSY AJANTASALLA SIITÄ
MISSÄ KIEKKO LEPÄÄ!