HPK lähtee jatkamaan perjantaina Nordiksella siitä, mihin se tiistaina Mikkelissä jäi, kun Liigan avauskierroksella Kerho otti selvän vierasvoiton Jukureista lukemin 1-4. Ottelu alkaa poikkeuksellisesti klo 19:30. Ottelu on myös Hockey Night-ottelu, ja ottelu on katsottavissa ilmaiskanavilta.

HPK matkaa perjantaina Nordikselle, jossa Kerhoa isännöi vasta kauden avausottelunsa pelaava Helsingin IFK. Stadilaisten joukkue muuttui viime kaudesta paljon, sillä lähtijöiden listalla olivat muun muassa Petteri Lindbohm, Kasper Lundell ja Petr Kodytek. Joukkueeseen liittyivät täksi kaudeksi muun muassa Kasper Puutio, Niko Huuhtanen ja Jake Leschyshyn sekä HPK-perheellekin tuttu laitahyökkääjä Eetu Liukas.
HIFK pelasi harjoituskaudella yhteensä viisi ottelua, joista ensimmäiset kaksi Tampere Cupissa. Harjoituskauden otteluista HIFK onnistui voittamaan kaksi. HPK avasi kautensa jo tiistaina, kun se vieraili Mikkelissä Jukureiden vieraana ja nappasi hienosti kolme pistettä lukemin 1–4. Hieman hermostuneen alun jälkeen Kerho siirtyi avauserässä johtoon Nychukin tarkalla ylivoimaosumalla. Jukurit nousi toisessa erässä tasoihin Olsenin maalilla, mutta Päivärinta palautti vieraat johtoon Jokirinteen upeasta avaussyötöstä. HPK sai maalin jälkeen otetta pelistä ja lähti päätöserään maalin etumatkalta. Päätöserässä Päivärinta karkasi läpiajoon ja viimeisteli illan toisella osumallaan Kerholle kahden maalin johdon. Jukurit lisäsi painetta ottelun loppua kohden, mutta HPK sitkeä puolustuspeli ja Saarisen torjunnat pitivät kotijoukkueen aisoissa. Päivärinta tuikkasi kolmannen maalinsa tyhjään verkkoon, ja näin Kerho pääsi aloittamaan kautensa voitolla ja täydellä pistepotilla.
Viime kaudella joukkueet kohtasivat neljä kertaa, ja voitot menivät tasan 2–2 maalierolla 13–10.
Kotiavaus pelataan Hämeenlinnassa 8.9., kun Ilves saapuu Kerhon vieraaksi Pohjantähti Areenalle. Liput viime kaudelta tuttuun tapaan täältä!