Arturs Andzans yhden ottelun pelikieltoon

09.09.2026

HPK:n puolustaja Arturs Andzansille on määrätty yhden ottelun pelikielto HPK-Ilves-ottelun tilanteesta 8.9.2026.

Kuva: Teemu Hannula

Liigan kurinpitodelegaatio on määrännyt HPK:n Arturs Andzansille yhden ottelun pelikiellon 8.9.2026 pelatussa HPK–Ilves-ottelussa tapahtuneesta tilanteesta.

Kurinpitopäätös 2/2026-2027 kokonaisuudessaan

Ottelu: HPK-Ilves
Peliaika: 11.37
Pelipäivä: 8.9.2026

1. Selostus asiasta

Tilannehuoneen raportin mukaan HPK:n ja Ilveksen välisen ottelun ajassa 11:37 HPK:n pelaajalle #5 Arturs Andzansille tuomitaan pieni rangaistus (2 min) poikittaisesta mailasta. Tilanteessa Andzans lyö poikittaisella mailalla takaapäin Ilveksen pelaajaa #92 Luke Henmania niskan seudulle.

Tilannehuone on katsonut kyseisen tilanteen, ja päävideotuomari on saattanut tilanteen kurinpitokäsittelyyn poikittaisena mailana (sääntö 59). Päävideotuomarin mukaan teosta tulee määrätä Andzansille pelikielto.

Andzans on antanut kirjallisen lausuman tilanteesta.

Tilanne näkyy ottelun videotallenteelta.

2. Sovellettavat säännöt

Sääntökirjan säännön 59 mukaan poikittainen maila on teko, jossa käsien välisellä mailan varren osalla taklataan voimakkaasti vastustajaa.

Pelaajalle, joka piittaamattomasti vaarantaa vastustajaa poikittaisella mailalla, tuomitaan joko iso rangaistus ja automaattinen pelirangaistus. Piittaamattoman vaarantamisen perusteena ovat rikkeen vakavuus, kontaktin vakavuus, väkivallan aste ja teon yleinen moitittavuus.

3. Ratkaisun perustelut

Kurinpitodelegaatio on katsonut tilannetta koskevat ottelutallenteet ja lukenut Andzansin antaman lausuman.

Videotallenteen katsottuaan kurinpitodelegaatio toteaa, että Ilveksen hyökkäyksessä kiekoton Henman hakeutuu HPK:n maalille. Henmania puolustava Andzans on tilanteessa Henmanin selkäpuolella. Tässä tilanteessa Andzans iskee poikittaisella mailalla eteenpäin ja osuu mailansa varrella Henmania niskaan. Kurinpitodelegaatio toteaa, että Andzansin teko täyttää poikittaista mailaa koskevan säännön 59 tunnusmerkistön.

Rangaistusharkinnan osalta kurinpitodelegaatio toteaa, että puolustava pelaaja kohdistaa tilanteessa selvän poikittaisen mailan iskun hyökkäävän joukkueen pelaajaan. Isku tapahtuu takaapäin ja kohdistuu suoraan niskaan. Poikittaisen mailan isku on suhteellisen voimakas.

Kurinpitodelegaatio katsoo, että Andzans on teollaan piittaamattomasti vaarantanut vastustajaa ja että tilanteesta tulee määrätä pelikielto poikittaisesta mailasta. Pelikiellon pituutta harkitessaan delegaatio on ottanut huomioon edellä todetut seikat.

Lisäksi delegaatio on huomioinut edellisillä kausilla poikittaisista mailoista määrätyt rangaistukset sekä sen, että kuluvalle kaudelle on kiinnitetty erityistä huomiota poikittainen maila -rikkeisiin. Kurinpitodelegaatio katsoo, että Andzansille tulee määrätä poikittaisesta mailasta yhden ottelun pelikielto.

4. Ratkaisu

HPK:n Arturs Andzansille määrätään yhden (1) ottelun pelikielto. Andzans on pelikiellossa HPK:n seuraavassa ottelussa.

5. Pääkohdat ratkaisusta

  • Maalinedustalla hyökkääjän ja puolustajan välinen tilanne
  • Kiekko on siniviivalla, joten kyseessä ei ole kiekollinen pelitilanne
  • Poikittaisen mailan isku takaapäin vastustajan niskaan
  • Vastustajan piittaamaton vaarantaminen

6. Muutoksenhaku

Tähän päätökseen saa hakea muutosta valittamalla Urheilun oikeusturvalautakunnalle sen sääntöjen 9–12 §:n mukaisesti. Valitus tulee toimittaa oikeusturvalautakunnalle 30 päivän kuluessa tämän päätöksen tiedoksisaannista.

7. Päiväys ja allekirjoitus

9. syyskuuta 2026

Liigan Kurinpitodelegaatio

Sampo Liusjärvi
Kurinpitodelegaation puheenjohtaja

HPK LIIGA OY

Kiekkoritarinkuja 3B
13130 HÄMEENLINNA

puh. +358 3 612 2162
e-mail: [email protected]

PYSY AJANTASALLA SIITÄ
MISSÄ KIEKKO LEPÄÄ!