Artūrs Andžans Kerhoon loppukaudeksi

14.02.2024

HPK on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Artūrs Andžansin kanssa. Puolustaja siirtyy Hämeenlinnaan Mestis-seura KeuPasta.

HPK vahvistaa loppukaudeksi puolustustaan Artūrs Andžansin sopimuksen myötä. 22-vuotias puolustaja on pelannut kahdella viime kaudella Mestistä TuTossa ja KeuPassa. Andžans on kolkutellut myös Latvian maajoukkueen ovia esiintyen kolmella kaudella maaotteluissa.

HPK:n suuri määrä loukkaantumisia on osunut erityisesti puolustuspäähän. Edellisestä ottelussa sivussa loukkaantumisten takia olivat Petteri Nikkilä, Juuso Ketola, Rony Ahonen, Miro Karjalainen ja Juuso Pulli.

-Artūrs on nuori ja hyvin liikkuva puolustaja. Puolustajien loukkaantumistilanteesta johtuen puolustajahankinta oli ajankohtainen. Kiitos KeuPalle, että saimme Artūrsin Hämeenlinnaan, lausuu HPK:n jääkiekkojohtaja Erkki Rajamäki.

HPK pelaa seuraavan ottelussa Porissa torstaina ja kotiareenassaan lauantaina, jolloin vastassa on KooKoo.

HPK LIIGA OY

Kiekkoritarinkuja 3B
13130 HÄMEENLINNA

puh. +358 3 612 2162
e-mail: hpk@hpk.fi

PYSY AJANTASALLA SIITÄ
MISSÄ KIEKKO LEPÄÄ!